Täna, 20. juulil tuleb Pärnu muusikafestivalil esiettekandele Mari Vihmandi „ Kolmikkontsert kahele flöödile ja fagotile“, kus solistidena astuvad üles Maarika Järvi ja Monika Mattiesen flöödil ning Martin Kuuskmann fagotil. Uudisteost dirigeerivad Järvi Akadeemia dirigeerimiskursusel osalevad Arseniy Shkaptsov, Valle-Rasmus Roots ja Aivis Greters. Laval on 75-liikmeline Järvi Akadeemia Noorte Sümfooniaorkester.

Rahvusvahelise karjääriga flötistid Maarika Järvi ja Monika Mattiesen on korduvalt osalenud eesti heliloojate loomingu esiettekannetel, sealhulgas esinesid nad solistidena kuus aastat tagasi Pärnus Jüri Reinvere kontserdi kahele flöödile ja orkestrile esiettekandel. Trio kolmas liige on peamiselt USAs tegutsev hinnatud fagotimängija Martin Kuuskmann.

Pärnu muusikafestivali tegevjuhi Kristjan Halliku sõnul on esiettekannetel on kindel koht festivali traditsioonis. „Pea igal suvel läkitatakse suvepealinnast maailma muusikalavadele vähemalt üks eesti heliloojate uudisteos.“

„Tänavune esiettekanne kaasab lisaks tippsolistidele Järvi Akadeemias osalevad noored. Soliste saadab 75-pealine Järvi Akadeemia Noorte Sümfooniaorkester, mis toob  lavale kõik festivaliga paralleelselt tegutsenud Järvi Akadeemia meistrikursustel osalejad,“ räägib Kristjan Hallik.

Lisaks Mari Vihmandi uudisteosele on kontserdikavas Eduard Tubina „Pidulik prelüüd“, Robert Schumanni Sümfoonia nr 4 ja Joseph Haydni  Sümfoonia nr 95. Nagu varasemate Järvi Akadeemia osalusel toimunud ülesastumiste puhul, pakub ka see kontsert unikaalse võimaluse näha dirigentide vahetumist orkestri ees – nii mõnigi kord toimub see vahetus poole loo pealt. Dirigeerivad Järvi Akadeemia dirigeerimiskursuse noored, kus 20 osaleja hulgas on neli dirigenti Eestist – Valle-Rasmus Roots, Nele Erastus, Imre Rohuväli ja Kasper Joel Nõgene.

Järvi Akadeemia on Pärnu muusikafestivali lahutamatu osa, andes kõige lootustandvamatele noortele dirigentidele võimalust harjutada orkestri ees tööd Neeme Järvi, Paavo Järvi, Kristjan Järvi ning Leonid Grini juhendamisel. Järvide perekond on alati pidanud eesti noorte muusikaharidust oluliseks ja südamelähedaseks teemaks. Seetõttu pandigi alus Pärnus toimuvatele laiahaardelistele meistrikursustele, mille osas on noorte dirigentide kontserdid vanameistrite juhendamisel.

Kuulutatakse välja Lepo Sumera nimelise heliloomingu preemia laureaat

Lisaks kuulutatakse 20. juuli õhtul Pärnu kontserdimaja laval välja Eesti Autorite Ühingu ja Eesti Heliloojate Liidu välja tänavuse Lepo Sumera nimeline heliloomingu preemia laureaat ning toimub preemia üleandmine.

Lepo Sumera nimeline heliloomingu preemia väärtustab autoristiili selget arengukaart, muusikalise mõtlemise mastaapsust ja kunstilist sügavust ühe helilooja loomingus. Preemiat antakse välja alates 2016. aastast, selle varasemad laureaadid on Tõnu Kõrvits, Helena Tulve, Toivo Tulev, Jüri Reinvere, Galina Grigorjeva ja Ülo Krigul.

Preemia tänavuse laureaadi valis välja žürii koosseisus helilooja Märt-Matis Lill, muusikateadlane Kerri Kotta ning elektronmuusik ja helikunstnik Tammo Sumera. Auhinnaga kaasneb rahaline preemia 4500 eurot, mille panevad välja Eesti Autorite Ühing ning Eesti Heliloojate Liit. 

Kontsert on jälgitav Pärnu Muusikafestivali TV kaudu, lisaks on samast kanalist jälgitavad Järvi Akadeemia proovid:  https://parnumusicfestival.tv/pmf

Kuni 22. juulini kestev Pärnu muusikafestival on üks tuntumaid rahvusvahelisi klassikalise muusika festivale Eestis. See toob suvepealinnas kuulajate ette kontserte ja muusikaelu sündmusi iga päev. Solistidena astuvad lavale tippviiuldaja Joshua Bell, Berliini Filharmoonikute juhtiv metsasarvemängija Stefan Dohr, Eesti Festivaliorkestri kontsertmeister Florian Donderer, erakordsed muusikud Wayne Marshall, David Nebel ning Eesti tipud Marcel Johannes Kits, Hans Christian Aavik, Martin Kuuskmann, Monika Mattiesen,  Maarika Järvi, Katariina Maria Kits, Robert TraksmannTheodor Sink, Triin Ruubel ja paljud teised. Kollektiividena osalevad festivalil Eesti Festivaliorkester, Baltic Sea Philharmonic, Järvi Akadeemia Noorte Sümfooniaorkester, Sander Mölder ja Estonian Voices, Tallinna Kammerorkester, Politseiorkestri bigbänd ja Pärnu Linnaorkester. Ühtekokku osaleb Pärnu muusikafestivalil 200 muusikut. Lähem info www.parnumusicfestival.ee

Lisainformatsioon: Kristjan Hallik, Pärnu muusikafestivali tegevjuht, tel 56 568 754