Eesti Festivaliorkester Paavo Järvi juhtimisel on tuuritanud väärikates kontserdimajades üle Euroopa ning esinenud maailma suurimal klassikalise muusika festivalil BBC Promsil. Kord aastas antakse kontserte kodupublikule Pärnus, Pärnu muusikafestivalil. Seekord on orkestril kaasas hiljuti ilmunud plaat Eesti heliloojate loominguga.

Paavo Järvi ja Eesti Festivaliorkestri kolmanda plaadi esitlus toimub laupäeval, 16. juulil kell 14.30 Pärnu kontserdimaja fuajees Pärnu muusikafestivali sündmuste raames.

Uuel plaadil kõlab Eesti Festivaliorkestri esituses kuus teost viielt rahvusvaheliselt tuntud eesti heliloojalt. Dirigent Paavo Järvi sõnul näitab plaat, kui rikas ja mitmekihiline on Eestis loodud muusika.

Eesti muusika ja muusikute tutvustamine on Järvi jaoks olulisel kohal nii kodu- kui ka välismaal. Koos Eesti Festivaliorkestriga esitab ta kontsertidel regulaarselt eesti heliloojate uusi ja viimaste aastate loomingut. Neist uuele plaadile on salvestatud Tõnu Kõrvitsa „Kuuvalgusele“ (2020), Ülo Kriguli „Chordae“ (2013) ja „The Bow“ (2021), Helena Tulve „L’ombre derrière toi (2011), Tauno Aintsi Avamäng „Eesti (2014) ja Lepo Sumera Olümpiamuusika I“ (1980).

Uus plaat valmis koostöös rahvusvahelise plaadifirmaga Outhere Music (Alpha Classics kaubamärgi all), kellega koos salvestasid Paavo Järvi ja Eesti Festivaliorkester ka kaks esimest plaati. 2020. aastal andsid nad välja Erkki-Sven Tüüri autoriplaadi „Mythos“, mis saavutas rahvusvahelise tähelepanu ja pälvis Prantsusmaa mainekaima klassikaplaadiauhinna Diapason d’Or nüüdismuusika kategoorias ning nomineeriti Saksa muusikaauhinna Opus Klassik’u erinevates kategooriates.Paavo Järvi ja Eesti Festivaliorkestri debüütplaat ilmus 2018. aastal ning seal kõlas Dimitri Šostakovitši looming.

„Ilma Pärnuta ei oleks Eesti Festivaliorkestrit ega meie esimest, teist ja kolmandat plaati. Pärnu on eriline paik, mis kätkeb endas nii selle orkestri, minu perekonna kui ka paljuski terve Eesti ajalugu ja olemust,“ ütleb Paavo Järvi.

Samal ajal jätkavad dirigent Paavo Järvi ja 85-liikmeline Eesti Festivaliorkester traditsiooni, esinedes kord aastas Pärnu muusikafestivalil kontsertidega. Lisaks valmistutakse sügiseseks Lõuna-Korea turneeks ning salvestatakse järgmist plaadimaterjali.

16. juulil ja 17. juulil esinevad Eesti Festivaliorkester ja dirigent Paavo Järvi Pärnu kontserdimajas koos nimekate muusikutega. Esimesel õhtul on solistina laval Berliini Filharmoonikute metsasarvemängija, metsasarverühma kontsertmeister Stefan Dohr, teisel õhtul kaasaja üks kuulsamaid viiuldajaid, 6-kordne Grammy nominent Joshua Bell. Kontsertidel kõlab Lutosławski „Musique funèbre” ja Tšaikovski Sümfoonia nr 5, lisaks on eri õhtutel kavas Straussi Metsasarvekontsert nr 2 ja Bruchi Viiulikontsert nr 1.

Eesti Festivaliorkesteresines Paavo Järvi dirigeerimisel Järvi Suvefestivalil esimest korda 2011. aastal Pärnu Festivaliorkestri nime all. Selle orkestri kontserdid on olnud tähelepanuväärsed muusikasündmused, mille ümber on üles ehitatud kõik Järvide suvefestivalid Pärnus. Orkester koosneb parimatest eesti orkestrites töötavatest muusikutest, välisriikides karjääri tegevatest eestlastest ning paljudest solistidest Euroopa tipporkestritest. Orkestri kontsertmeister on Florian Donderer, kes oli ühtlasi pikki aastaid ka Deutsche Kammerphilharmonie Bremen’i kontsertmeister. Eesti Festivaliorkestri eriline kõla ja mängukvaliteet on äramärkimist ja tunnustamist leidnud mitmete juhtivate muusikakriitikute poolt maailmas. 

Pärnu muusikafestival, mis toimub 13.-22. juulil, toob suvepealinna kontserdimelu ja muusikaelu sündmused. Neeme Järvi tähistab dirigeerides 85. sünnipäeva, Kristjan Järvi 50. sünnipäeva, toimuvad kontserdid Pärnu kontserdimajas, Ammende villas ja aias. Programmist leiab ka tasuta kontserte vabas õhus. Lähem info www.parnumusicfestival.ee

Lisainformatsioon: Kristjan Hallik, Pärnu muusikafestivali tegevjuht, tel 56 568 754