Marcel Johannes Kits (1995) on üks tuntumaid ja väljapaistvamaid Eesti tšelliste, kes on võitnud 1. koha nii ETV telekonkursil “Klassikatähed” (2013), kui ka Eesti keelpillimängijate konkursil (2015). 2016. aastal võitis ta 1. koha ja 2 eripreemiat Johannes Brahmsi nimelisel konkursil Austrias.

Käesoleval hooajal on Marcel soleerinud orkestrite ees nagu ERSO (dirigent Mikk Murdvee ja Olari Elts), Südwestdeutsches Kammerochester Pforzheim (dirigent Wolfgang Emanuel Schmidt), Iisraeli sümfooniaorkester Rishon LeZion (dirigent Andres Mustonen) ja Euro Symphony SFK. Märtsis oli tal kontserditurnee Eestis koos pianist Sten Heinojaga ning mai lõpus esines ta Berliinis hiljuti avatud Pierre Boulezi kontserdisaalis.

Marcel on esinenud solistina ka Württembergi Filharmoonia SO, Jena Filharmoonia SO, Tallinna Kammerorkestri, Läti Rahvusliku SO, Peterburi SO, Pärnu Linnaorkestri, Üle-eestilise Noorte SO, Liepaja SO, Tallinna Muusikakeskkooli SO, Karlsruhe Ülikooli SO ja Orchestra Ensemble Kanazawa (Jaapan) ees ning teinud koostööd dirigentidega nagu Risto Joost, Arvo Volmer, Mihkel Kütson ja Jüri Alperten.

Eesti Vabariigi 97. aastapäeva puhul korraldatud presidendi vastuvõtu kontserdil soleeris ta ERSO ees Risto Joosti juhatusel.

Järgmisel hooajal on ootamas kontserditurneed Hiinas ja Jaapanis ning kontserdid Iisraelis koos Jeruusalemma Sümfooniaorkestriga, Eestis Pärnu Linnaorkestriga (dirigent Jüri Alperten) ja Soomes Kymi Sinfoniettaga (dirigent Andres Mustonen). Veebruaris debüteerivad nad koos pianist Rasmus Andreas Raidega Berliini Konzerthausis ning märtsis annavad kontserte ka Eestis.

Marcel Johannes Kits on paljude rahvusvaheliste konkursside laureaat: II koht tšellokonkursil Liezenis (Austria, 2004), I ja II koht Karl Davõdovi nimelisel tšellokonkursil Kuldigas (Läti, 2006 ja 2012), II koht Dombrovski keelpillikonkursil Riias (2008 ja 2011), peapreemia Trossingeni muusikaülikooli konkursil (2015).

Ta on osalenud Arvo Pärdi lastelaulude CD salvestamisel (2015) ja Deutsche Stiftung

Musiklebeni aasta kammermuusika CD-de salvestamisel Hamburgi Laeiszhalles (2016) ja Pierre Boulezi kontserdisaalis (2017).

Alates üheksandast eluaastast on Marcel mänginud klaveritrios Robert Traksmanni ja

Rasmus Andreas Raidega. Lisaks mängib ta kammermuusikat regulaarselt ka viiuldajate Winfried Rademacheri, Christian Ostertagi, Christel Lee, Marina Chiche’i ja oma kaksikõe Katariina Maria Kitsega.

Ta alustas tšelloõpinguid viieaastasena Lembi Metsa ja Reet Metsa juhendamisel ning jätkas Tallinna Muusikakeskkoolis, kus tema õpetajaks sai Laine Leichter, gümnaasiumiklassides Mart Laas. Alates 2014. aastast õpib ta Saksamaal Trossingeni Muusikaülikoolis professor Francis Goutoni juhendamisel.

Ta on täiendanud end arvukatel meistrikursustel: prof. László Fenyö, prof. Wen-Sinn Yangi, prof. Jan-Erik Gustafssoni, prof. Marko Ylöneni, prof. Maria Kliegeli, prof. Jens-Peter Maintzi, prof. David Geringase ja paljude teiste juures.

2017 aprillis valiti ta IMS Prussia Cove’i Steven Isserlise meistrikursustele.

2010 kuni 2014 sai Marcel täisstipendiumi osalemiseks Astona rahvusvahelistel suvekursustel Šveitsis.

Marcel Johannes Kits mängib Francesco Ruggieri 1674. aastal Cremonas valmistatud tšellol ja kasutab Prantsuse meistri Victor Fétique’i umbes 1900. aastal valmistatud poognat.

Nii pilli kui poogna on tema kasutusse andnud Saksa fond Deutsche Stiftung Musikleben.