Pärnu muusikafestival
Pressiteade
13.07.2023

Eesti Festivaliorkester ja dirigent Paavo Järvi toovad Pärnu muusikafestivali raames maailmaesiettekandele Jüri Reinvere uudisteose „Narride laev”, mis on kirjutatud skertso žanris (itaalia keeles: scherzo – ‘nali’) ja sellele omase suur liikumistempo ning ekspressiivsusega.

Teose inspiratsiooniks on lause Sebastian Branti romaanist „Narride laev”: „Mundus vult decipi, ergo decipiatur” ehk „Maailm tahab petta saada, seega petkem teda”.

„Kui vaadata tõejärgse ühiskonna informatsiooni rolli meie ajal, pandeemia ja sõja aastatel, kuid ka kõikvõimalikus poliitilises aktivismis, siis näed, et see lause kehtib ka pärast 500 aastat,” selgitab Jüri Reinvere.

„Inimesed petavad üksteist Facebookis ja Instagramis. Koroona eitajad, kliimamuutuste eitajad või genotsiidi eitajad tirivad teaduslikud leiud porri. Poliitikud korraldavad saateid selleks, et paista silmapaistvad ja sümpaatsed, mitte et lahendada kiireloomulisi ühiskondlikke probleeme. Ja tänapäeva uue poliitilise ideoloogia huvides kirjutatakse praegu Euroopas järjest kasvava innuga ajalugu ümber, mistõttu me varsti vaevalt teame, kuidas meist said need, kes me oleme. Need on kõik kaalutlused, mis mind kirjutades motiveerisid,” ütleb helilooja.

Idee kirjutada iseseisev skertso tundus Jüri Reinverele ahvatlev. „Skertso ei pea ju ka tingimata naljakas olema. Nad võivad – nagu me Chopinilt või Brucknerilt teame – olla ka hirmuäratavad, grotesksed või deemonlikud,” sõnab ta.

Reinvere märgib, et Saksamaal — ja üldiselt Kesk- ja Lääne-Euroopas on „Narride laev” hästi tuntud klassika, kuuludes samasse kirjanduse kategooriasse nagu on Eestis rohkem tuntud „Till Eulenspiegel”, „Kilplased” või Rotterdami Erasmuse „Narruse kiituseks”.

Uudisteose tellijad ja esmaesitajad on dirigent Paavo Järvi ja Eesti Festivaliorkester. Jüri Reinvere „Narride laev” (“On the Ship of Fools”, “Auf dem Narrenschiff”) maailmaesiettekanne toimub 15. ja 16. juulil Pärnu muusikafestivalil.

Pärnu Muusikafestival (www.parnumusicfestival.ee) on üks tuntumaid rahvusvahelisi klassikalise muusika festivale Eestis, mis ühendab Järvi Akadeemia ehk õpitoad noortele muusikutele, kõrgetasemelise kontsertprogrammi ja Paavo Järvi juhtimisel ja juhatamisel tegutseva Eesti Festivaliorkestri, mis on üles astunud kontserdimajades üle Euroopa, samuti esinenud BBC Promsil Royal Albert Hall’is. Orkester esineb alati kord aastas kodupubliku ees Pärnus, Pärnu Muusikafestivalil. 

Lisainformatsioon: Kristjan Hallik Pärnu Muusikafestivali tegevjuht, tel 56 568 754

Krista Must, 5156364, krista.must@corpore.ee

Similar Posts