Pärnu Muusikafestival soovitab! ARABESK

13.07. kell 18
Pärnu Vanalinna Põhikool

Dirigent Mikk Murdvee
solistid Triin Ruubel ja Xandi van Dijk

Alisson Kruusmaa (1992) – “Viis arabeski kammerorkestrile” (2021)

Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791) – Sinfonia Concertante Viiulile, vioolale ja orkestrile Es-duur K. 364 (1779)

Louise Farrenc (1804-1875) – Sümfoonia nr 3, op. 36 (1847)

Pilet 20€/15€
Pärnu Muusikafestvali passiga 15€

13. juulil kell 18 toimub nostalgiakontsert Pärnu Vanalinna koolis, kus Pärnu Linnaorkester oma algusaastatel kontserte andis. Seekord aga musitseerime koos Triin Ruubeli, Xandi van Dijk ja Mikk Murdveega.

www.parnuorkester.ee

PÄRNU LINNAORKESTER on loodud 1994. aastal. Orkestrit on dirigeerinud Neeme Järvi, Paavo Järvi, Kristjan Järvi, Jorma Panula, Eri Klas, Olari Elts, Paul Mägi, Vello Pähn, Arvo Volmer, Erki Pehk, György Selmeczi, Marcello Rota, Kaspar Mänd jt. Orkestri esimene peadirigent oli Loit Lepalaan, aastatel 1998-2017 Jüri Alperten.

Pärnu linna esinduskollektiivi ees on soleerinud paljud mainekad interpreedid: viiuldajad Sarah Chang, Leila Josefowich, Liana Issakadze, Sergei Stadler, Xiang Gao, Anna-Liisa Bezrodny; pianistid Chitose Okashiro, Arbo Valdma, Kalle Randalu, Ivari Ilja; metsasarvemängija Wilhelm Schwaiger, trompetist Tine Thing Helseth, fagotisolist, mitmekordne Grammy nominent Martin Kuuskmann, Briti klarnetivirtuoos Matthew Hunt jt.

Orkester on osalenud mitmetes muusikalavastustes ja ooperites. Salvestatud on muusikat plaatidele „Soovide linn” (2003), inglise helilooja Gavin Bryarsi loomingut koos RAMiga (GB Record Production 2008), Urmas Sisaski „Te Deum” koos Pärnu Kammerkooriga (2011), „Kuus aastaaega+“ (2012), DVD „Rändavad laulud” (2014); samuti ka filmimuusikat: „Pimedad aknad” (2007), „Noored kotkad” (2008), „Perekonnavaled” (2014) ning „Supilinna salaselts” (2015), Justkui jõgi oleks laulnud… / As if a River Were Singing… (2022)

Pärnu Linnaorkester on sage esineja eesti muusikafestivalidel, koostööd on tehtud paljude festivali- ja kontserdikorraldajatega. Väljapaistvate loominguliste saavutuste eest on Pärnu Linnaorkester kahel korral pälvinud Pärnu Muusika Aastapreemia (2002, 2007).

Triin Ruubel on oma põlvkonna väljapaistvamaid viiuldajaid. Ta tegutseb aktiivselt solisti ja kammermuusikuna ning on alates 2015 aastast Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri kontsertmeister.  Ta on esinenud solistina Euroopas, Lõuna-Koreas ja Ameerikas. Triin lõpetas Tallinna muusikakeskkooli ja Saksamaal Rostocki kõrgema muusika- ja teatrikooli (Petru Munteanu klass). Õpingute ajal osales ta mitmetel konkurssidel, võites muu hulgas I preemia ja kaks eripreemiat Kloster Schöntali rahvusvahelisel viiuldajate konkursil. Huvist kaasaegse muusika vastu asutati koos sõprade-õpingukaaslastega 2011. aastal Rostockis uue muusika ansambel Neophon; sealt tekkis koostöö kaasaegsete heliloojatega, nt Wolfgang Rihm, Peter Ruzicka ja Jörg Widmann. Uuel muusikal on Triinu repertuaaris oluline koht. Käesoleval hooajal esitab ta kaasaegseid viiulikontserte Erkki-Sven Tüürilt, Peteris Vasksilt ja Mihkel Keremilt. Muuhulgas salvestab ta Keremi Viiulikontserdi Pärnu Linnaorkestriga.

 Solistina on Triin astunud üles orkestrite ees Eestis ja välismaal, sh ERSO, Eesti Festivaliorkestri, Läti Rahvuslik Sümfooniaorkestri, Riga Sinfonietta, Tallinna Kammerorkester, Bolzano Haydni orkester, Orchestre des Jeunes d’Île-de-France, Balkani festivaliorkester, Norddeutsche Philharmonie Rostock, Pori Sinfonietta, Poola kammerfilharmoonia ja Philarmonie der Nationen’ga. Triinu seob korduv koostöö selliste hinnatud Eesti dirigentidega, nagu Neeme Järvi, Paavo Järvi, Olari Elts, Arvo Volmer ja Kristiina Poska.

Triin on olnud Deutsche Kammerphilharmonie Bremeni ning Orchestre Philarmonique de Radio France’i  külaliskontsertmeister. 2015. aastal alustas ta õpetamist Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Triin on ka mitmeid aastaid olnud Järvi Akadeemia meistrikursustel juhendaja ning Eesti Festivaliorkestri liige. Meistriklassid on teda viinud ka Saksamaale ning Portugali.

Duos oma õe Kärt Ruubeliga on Triin debüteerinud Berliini Filharmoonias sarjas Debüt im Deutschlandfunk. Kammermuusikapartneriteks on tal olnud Elisabeth Leonskaja, Vikingur Olafsson, Matt Hunt, Olli Mustonen, Wolfgang Boettcher, Florian Donderer jt.

2020. aastal ilmus Triinu debüüt CD ERSO ja dirigent Neeme Järviga. Rahvusvahelises meedias palju positiivset vastukaja saanud ning BBC Music Magazine’i aasta 2020 parimate albumite hulka valitud plaadil kõlavad E. Elgari Viiulikontsert ja W. Stenhammari “Kaks sentimentaalset romanssi”.  

Xandi van Dijk on üks mitmekülgsemaid vioolamängijaid ja oma põlvkonna juhtivaid kammermuusikuid. Ta on ka karismaatiline ja lugupeetud dirigent, kelle rahvusvaheline karjäär areneb jõudsalt.

Alates 2007. aasta lõpust on Xandi kuulunud rahvusvaheliselt tunnustatud Signum Quarteti koosseisu. Koos nendega on ta võitnud mitu rahvusvahelist võistlust ning aastatel 2011–2013 valis BBC Radio 3 nad uue põlvkonna artistideks. Nende salvestised on saanud ülemaailmset tunnustust ning Pentatone’i välja antud nende debüütalbum, Schuberti „Aus der Ferne“, sisaldab mitmeid Xandi seadeid Schuberti lauludele. See album pälvis auhinnad Diapason d’Or ning Opus Klassik 2019.

Kontsertesinemised on viinud Signum Quarteti Amsterdami Concertgebouw’st Wigmore Halli, Carnegie Halli ja Berliini Filharmooniasse, samuti Aldeburghi festivalile ning festivalidele Aix-en-Provence ja BBC Proms. Signum Quartet on salvestanud plaadifirmadele Capriccio, harmonia mundi, Sony Classical ja ECM ning hetkel salvestavad nad Pentatone’ile.

Xandi sündis Kaplinna muusikute perre ning hakkas dirigeerimisega tegelema 14-aastaselt. Enne kahekümnendaid eluaastaid oli ta juhatanud kõiki suuremaid Lõuna-Aafrika orkestreid. Ta tõi Spieri suvefestivalil esiettekandele oma isa P.L. van Dijki ooperi „earthdiving“, dirigeeris William Kentridge’i lavastust Mozarti ooperile „Võluflööt“ Kaplinnas ja Johannesburgis, salvestas muusika Philip Noyce’i kassahitile „Catch a Fire“ ning tõi Stellenboschi rahvusvahelisel kammermuusika festivalil 2016 esiettekandele Matthijs van Dijki teose „Moments in a Life“ kuulsa apartheidirežiimi vastu võitleja Denis Goldbergi sõnadele. Xandi van Dijk teeb dirigendina koostööd Müncheni Kammerorkestriga.

Solistina on ta esinenud Kölni festivalil Acht Brücken, lisaks koos Müncheni Kammerorkestri, Kölni Kammerorkestri, Folkwangi Kammerorkestri ning Kaplinna Filharmooniaorkestriga. Xandi kammermuusika partnerite hulka kuuluvad Leon Fleisher, Jörg Widmann, Igor Levit, Nils Mönkemeyer, Nicolas Altstaedt ja Elisabeth Leonskaja.

Xandi on Müncheni Kammerorkestri esimene vioola ning regulaarne Bremeni Saksa kammerfilharmoonia, Pariisi kammerorkestri ja Eesti Festivaliorkestri pea-külalisdirigent.

Oma kunstilise arengu edendamiseks nii kammermuusiku kui ka solistina on van Dijk käinud kursustel Wolfram Christi, Lawrence Duttoni ja Yo-Yo Ma juures ning teinud tihedat koostööd Alban Bergi kvarteti, Artemis Quarteti ja St. Lawrence’i keelpillikvartetiga. Kirg vanamuusika vastu viis ta ka prof. Mayumi Hirasaki juurde barokkvioolat õppima. Ta on läbinud dirigeerimise meistrikursused Leonid Grini, Neeme Järvi ja Paavo Järvi juures.