Pärnu Muusikafestival soovitab! ARABESK

ARABESQUE

13.07.2023 at 18 PM 
Pärnu Vanalinna Põhikool

Soloists Triin Ruubel ja Xandi van Dijk
Conductor Mikk Murdvee
Pärnu City Orchestra

Five Arabesques for Chamber Orchestra 2021

Wolfgang Amadeus Mozart (1756 –1791) –  Sinfonia Concertante for Violin, Viola and Orchestra in E-flat major, KV 364

Louise Farrenc – Symphony No.3 in G Minor, Op.36 (1847)

 

www.parnuorkester.ee

Pärnu City Orchestra was founded in 1994 and this year celebrates its 30th anniversary season, as it keeps classical music in the heart of the resort town. 

The only professional symphony orchestra in West-Estonia has developed and enriched the local cultural life and Estonian music culture in general, offering high quality musical experiences to the summer capital, the whole of Estonia and international audiences. 

Pärnu City Orchestra has collaborated with several prestigious festivals, performed with internationally renowned conductors and soloists as well as young up-and-coming talent, creating unforgettable musical experiences.
The orchestra’s mission is to find young musicians and offer them the opportunity to perform with a professional ensemble, and to encourage them in their career choice.

The multifaceted and creative seasons with music from many genres have offered many performances at Pärnu’s traditional events, various musical productions, and operas. In addition, many Estonian compositions have been recorded, valuing the works of domestic authors.

The orchestra’s performances have found their way onto recordings and film soundtracks, providing experiences on cinema screens and in the homes of music lovers alike. We value the creation of brilliant music and create joy with timeless music. 

Triin Ruubel on oma põlvkonna väljapaistvamaid viiuldajaid. Ta tegutseb aktiivselt solisti ja kammermuusikuna ning on alates 2015 aastast Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri kontsertmeister.  Ta on esinenud solistina Euroopas, Lõuna-Koreas ja Ameerikas. Triin lõpetas Tallinna muusikakeskkooli ja Saksamaal Rostocki kõrgema muusika- ja teatrikooli (Petru Munteanu klass). Õpingute ajal osales ta mitmetel konkurssidel, võites muu hulgas I preemia ja kaks eripreemiat Kloster Schöntali rahvusvahelisel viiuldajate konkursil. Huvist kaasaegse muusika vastu asutati koos sõprade-õpingukaaslastega 2011. aastal Rostockis uue muusika ansambel Neophon; sealt tekkis koostöö kaasaegsete heliloojatega, nt Wolfgang Rihm, Peter Ruzicka ja Jörg Widmann. Uuel muusikal on Triinu repertuaaris oluline koht. Käesoleval hooajal esitab ta kaasaegseid viiulikontserte Erkki-Sven Tüürilt, Peteris Vasksilt ja Mihkel Keremilt. Muuhulgas salvestab ta Keremi Viiulikontserdi Pärnu Linnaorkestriga.

 Solistina on Triin astunud üles orkestrite ees Eestis ja välismaal, sh ERSO, Eesti Festivaliorkestri, Läti Rahvuslik Sümfooniaorkestri, Riga Sinfonietta, Tallinna Kammerorkester, Bolzano Haydni orkester, Orchestre des Jeunes d’Île-de-France, Balkani festivaliorkester, Norddeutsche Philharmonie Rostock, Pori Sinfonietta, Poola kammerfilharmoonia ja Philarmonie der Nationen’ga. Triinu seob korduv koostöö selliste hinnatud Eesti dirigentidega, nagu Neeme Järvi, Paavo Järvi, Olari Elts, Arvo Volmer ja Kristiina Poska.

Triin on olnud Deutsche Kammerphilharmonie Bremeni ning Orchestre Philarmonique de Radio France’i  külaliskontsertmeister. 2015. aastal alustas ta õpetamist Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Triin on ka mitmeid aastaid olnud Järvi Akadeemia meistrikursustel juhendaja ning Eesti Festivaliorkestri liige. Meistriklassid on teda viinud ka Saksamaale ning Portugali.

Duos oma õe Kärt Ruubeliga on Triin debüteerinud Berliini Filharmoonias sarjas Debüt im Deutschlandfunk. Kammermuusikapartneriteks on tal olnud Elisabeth Leonskaja, Vikingur Olafsson, Matt Hunt, Olli Mustonen, Wolfgang Boettcher, Florian Donderer jt.

2020. aastal ilmus Triinu debüüt CD ERSO ja dirigent Neeme Järviga. Rahvusvahelises meedias palju positiivset vastukaja saanud ning BBC Music Magazine’i aasta 2020 parimate albumite hulka valitud plaadil kõlavad E. Elgari Viiulikontsert ja W. Stenhammari “Kaks sentimentaalset romanssi”.  

Xandi van Dijk on üks mitmekülgsemaid vioolamängijaid ja oma põlvkonna juhtivaid kammermuusikuid. Ta on ka karismaatiline ja lugupeetud dirigent, kelle rahvusvaheline karjäär areneb jõudsalt.

Alates 2007. aasta lõpust on Xandi kuulunud rahvusvaheliselt tunnustatud Signum Quarteti koosseisu. Koos nendega on ta võitnud mitu rahvusvahelist võistlust ning aastatel 2011–2013 valis BBC Radio 3 nad uue põlvkonna artistideks. Nende salvestised on saanud ülemaailmset tunnustust ning Pentatone’i välja antud nende debüütalbum, Schuberti „Aus der Ferne“, sisaldab mitmeid Xandi seadeid Schuberti lauludele. See album pälvis auhinnad Diapason d’Or ning Opus Klassik 2019.

Kontsertesinemised on viinud Signum Quarteti Amsterdami Concertgebouw’st Wigmore Halli, Carnegie Halli ja Berliini Filharmooniasse, samuti Aldeburghi festivalile ning festivalidele Aix-en-Provence ja BBC Proms. Signum Quartet on salvestanud plaadifirmadele Capriccio, harmonia mundi, Sony Classical ja ECM ning hetkel salvestavad nad Pentatone’ile.

Xandi sündis Kaplinna muusikute perre ning hakkas dirigeerimisega tegelema 14-aastaselt. Enne kahekümnendaid eluaastaid oli ta juhatanud kõiki suuremaid Lõuna-Aafrika orkestreid. Ta tõi Spieri suvefestivalil esiettekandele oma isa P.L. van Dijki ooperi „earthdiving“, dirigeeris William Kentridge’i lavastust Mozarti ooperile „Võluflööt“ Kaplinnas ja Johannesburgis, salvestas muusika Philip Noyce’i kassahitile „Catch a Fire“ ning tõi Stellenboschi rahvusvahelisel kammermuusika festivalil 2016 esiettekandele Matthijs van Dijki teose „Moments in a Life“ kuulsa apartheidirežiimi vastu võitleja Denis Goldbergi sõnadele. Xandi van Dijk teeb dirigendina koostööd Müncheni Kammerorkestriga.

Solistina on ta esinenud Kölni festivalil Acht Brücken, lisaks koos Müncheni Kammerorkestri, Kölni Kammerorkestri, Folkwangi Kammerorkestri ning Kaplinna Filharmooniaorkestriga. Xandi kammermuusika partnerite hulka kuuluvad Leon Fleisher, Jörg Widmann, Igor Levit, Nils Mönkemeyer, Nicolas Altstaedt ja Elisabeth Leonskaja.

Xandi on Müncheni Kammerorkestri esimene vioola ning regulaarne Bremeni Saksa kammerfilharmoonia, Pariisi kammerorkestri ja Eesti Festivaliorkestri pea-külalisdirigent.

Oma kunstilise arengu edendamiseks nii kammermuusiku kui ka solistina on van Dijk käinud kursustel Wolfram Christi, Lawrence Duttoni ja Yo-Yo Ma juures ning teinud tihedat koostööd Alban Bergi kvarteti, Artemis Quarteti ja St. Lawrence’i keelpillikvartetiga. Kirg vanamuusika vastu viis ta ka prof. Mayumi Hirasaki juurde barokkvioolat õppima. Ta on läbinud dirigeerimise meistrikursused Leonid Grini, Neeme Järvi ja Paavo Järvi juures.