Neeme Järvi (dirigent) on suure muusikute dünastia pea ning üks tänapäeva hinnatumaid dirigente. Ta juhatab maailma tipporkestreid, teeb koostööd parimate solistidega ning tema kui ühe enim plaadistava dirigendi diskograafiasse kuulub ligi 500 plaati. Oma pika ja eduka karjääri jooksul on Neeme Järvi olnud seotud maailma erinevate orkestritega. Alates hooajast 2010/11 on ta ERSO kunstiline juht ja peadirigent. Lisaks on ta Haagi Residentie-orkestri, Detroiti sümfooniaorkestri ja Göteborgi sümfooniaorkestri emeriit-peadirigent ning Šoti kuningliku rahvusorkestri audirigent. Jätkub ka tema koostöö Bergeni ja Göteborgi sümfooniaorkestrite ning Šoti kuningliku rahvusorkestriga.

Neeme Järvi muljetavaldavat diskograafiat ehivad Prokofjevi, Šostakovitši, R. Straussi, Mahleri, Dvořáki, Glazunovi, Griegi, Sibeliuse, Nielseni ja Brahmsi kõigi sümfooniate paljukiidetud salvestused. Lisaks on ta kuulajaile tutvustanud ka selliste veel vähemtuntud heliloojate nagu Wilhelm Stenhammari, Hugo Alfvéni, Niels Gade, Franz Berwaldi, Johann Svendseni ja Johann Halvorseni loomingut, samuti eesti heliloojate Rudolf Tobiase, Artur Kapi, Eduard Tubina ja Arvo Pärdi teoseid.
Neeme Järvi on salvestanud muusikat firmadele Chandos, Deutsche Grammophon, BIS, EMI jpt. Koostöös Chandosega on ilmumas Tšaikovski kogu balletimuusika ning Šveitsi helilooja Joachim Raffi sümfooniline muusika, järge on ootamas Massenet’, Chabrier’, Saint-Saënsi, Suppé, Atterbergi, Scharwenka ja teiste heliloojate looming.

Neeme Järvit on tunnustatud paljude preemiate, aunimetuste ja tiitlitega, nende hulgas Rootsi kuningriigi kõrgeim autasu Põhjatähe orden (1990) ja Eesti vabariigi Riigivapi teenetemärk (III klass; 1996), Eesti Muusikanõukogu 2012. aasta interpretatsioonipreemia.

Ta on EMTA, Göteborgi ülikooli, Aberdeeni ülikooli, Detroiti ülikooli, Rootsi kuningliku muusikaakadeemia ja Michigani ülikooli audoktor, samuti esimene Tallinna Vapimärgi ordeni kavaler, Michigani osariigi ning Göteborgi linna aukodanik jne. Neeme Järvi kuulub ka 1999. aastal valitud 20. sajandi Eesti saja suurkuju hulka.

Neeme Järvi lõpetas 1955. aastal Tallinna muusikakooli koorijuhtimise ja löökpillide erialal Helvi Voore ja Kristjan Vestre juhendamisel, 1960. aastal Leningradi konservatooriumi sümfooniaorkestri- ja ooperidirigeerimise erialal professor Nikolai Rabinovitši klassis ning 1966. aastal samas ka aspirantuuri Jevgeni Mravinski ja Nikolai Rabinovitši juhendamisel. 1971. aastal võitis Järvi I preemia Roomas Santa Cecilia akadeemia VI rahvusvahelisel dirigentide konkursil. 1960–1963 oli Neeme Järvi Eesti Raadio sümfooniaorkestri dirigent, 1963–1979 peadirigent, 1963–1975 oli ta ühtlasi Estonia teatri peadirigent. Ta juhatas kõiki olulisemaid Leningradi ja Moskva sümfooniaorkestreid, käies nendega ka välisturneedel, juba 1960. aastate teises pooles ka Londoni orkestreid jpt, 1979. aastal debüteeris New Yorgi Metropolitan Operas. 1980 emigreerus Neeme Järvi koos perega Ameerika Ühendriikidesse. 1981–2004 oli ta Göteborgi sümfooniaorkestri peadirigent (praegu emeriitpeadirigent), 1984–1988 Šoti kuningliku rahvusorkestri peadirigent (aastast 1990 selle audirigent), 1990–2005 Detrotidi sümfooniaorkestri muusikadirektor (aastast 2005 emeriitmuusikadirektor), 2005–2008 New Yersey sümfooniaorkestri muusikadirektor (praegu audirigent), 2005–2012  Haagi Residentie-orkestri peadirigent (praegu emeriitpeadirigent), 1982–1985 Birminghami sümfoonaiorkestri ja aastast 1995 Jaapani filharmooniaorkestri esimene külalisdirigent.

Alates 2000. aastast toimuvad Eestis Neeme Järvi rahvusvahelised dirigentide meistrikursused, millest on välja kasvanud Järvi Akadeemia.