TUBINA, LUTOSŁAWSKI JA BACEWICZI TEOSED, SALVESTATUD PÄRNU MUUSIKAFESTIVALI AVALIKEL ESITUSTEL

Paavo Järvi ja Eesti Festivaliorkester esitavad oma uusimal, plaadifirma Alpha Classics juures välja antud salvestisel (ilmub 23. juunil), Eesti ja Poola heliloomingut. Ajalooliselt tihedalt seotud riikide vahel tekkisid tugevamad muusikalised sidemed 20. sajandil toimunud okupatsiooni tõttu, kui
vähenesid kontaktid lääneriikidega ning suurenes suhtlus teiste idabloki liikmetega.

Eduard Tubin on helilooja, kelle kümme sümfooniat moodustavad Eesti orkestrimuusika tipu. Sama võib öelda ka tema lavateoste kohta. Teine maailmasõda sundis Tubina 1944. aastal emigreeruma Rootsi, kus ta veetis ülejäänud elu. Just seal kirjutas ta 1961. aastal balleti „Kratt“ põhjal
samanimelise balletisüidi ning alustas järgmisel aastal tööd teosega „Muusika keelpillidele“.

Witold Lutosławski komponeeris teose „Musique funèbre“ Béla Bartóki mälestuseks ja selle esiettekanne 1958. aastal tähistas ungari helilooja 10. surma-aastapäeva. Bartóki orkestrikontsert oli inspiratsiooniks ka Grażyna Bacewiczi 1948. aastal keelpilliorkestrile loodud kontserdile.

„Kratt“ on Paavo Järvi ja Eesti Festivaliorkestri neljas salvestis Alpha Classicsi juures. Eelmistel plaatidel on Šostakovitši 6. sümfoonia ja Sinfonietta (2018), „Mythos“, mis on pühendatud Erkki-Sven Tüüri muusikale tema 60. sünnipäeva tähistamiseks (2019), ning „Estonian Premiers“ (2022), kus on esitatud Tõnu Kõrvitsa, Ülo Kriguli, Helena Tulve, Tauno Aintsi ja Lepo Sumera muusika.

Paavo Järvi asutas Eesti Festivaliorkestri 2011. aastal Pärnu Muusikafestivali püsiorkestrina. Järvi kunagine unistus luua hoolikalt valitud orkester, mis ühendaks endas Eesti parimaid talente ja silmapaistvaid muusikuid üle maailma, on nüüdseks toonud kaasa kriitikute tunnustuse ja hulga rahvusvahelisi ringreise, mis on viinud orkestri esinema üle kogu Euroopa ja Aasia. 2018. aastal tegid nad ajalugu, saades esimeseks Eesti koosseisuks, kes on esinenud BBC Promsil. Sel suvel esinevad Järvi ja EFO neljal kontserdil Pärnu Muusikafestivalil ning lähevad esinema Elbphilharmonie kontserdisaali Hamburgis ja Grafeneggi festivalile Austrias.

Similar Posts