Jens Thoben. Foto: Dovile Sermokas

Jens Thoben (klarnet) on Lübecki Muusikaülikooli klarnetiprofessor. Tema karjäär algas 2001. aastal, kui ta võitis 3. koha rahvusvahelisel Carl Nielseni konkursil ja 1. koha, publiku ja orkestri preemia rahvusvahelisel Carl Maria von Weberi konkursil Euroopa Klassikalise Muusika Festivalil Ruhris. Solisti ja kammermuusikuna on ta esinenud mitmel pool Euroopas, Ameerika Ühendriikides ja Aasias ning festivalidel nagu Schleswig-Holsteini Muusikafestival, Rheingau Muusikafestival, Schubertiade Schwarzenberg ja Luzerni Festival. Ta on salvestanud plaate BR-ile, NDR-ile, WDR-ile ja Artele.

Olles olnud 2003-2014 Deutsche Oper am Rhein Düsseldorf Duisburgi esiklarinetist, hõlmab tema ekspertiis nii orkestrimuusikat kui ka soolorepertuaari ja kammermuusikat. Ta annab meistriklasse nii Saksamaal kui ka mujal ning esineb solistina ja erinevates kammerkoosseisudes. Koos oma žanrite piire ületava sekstetiga Hear Now Berlin uurib ta avant-garde’i, uue muusika, improvisatsiooni, minimalistliku muusika ja popmuusika ristumispunkte.

Klarnetirühma külaliskontsertmeistri lepingud seovad teda juhtivate Saksa orkestritega nagu Bayerisches Staatsorchester München, Staatskapelle Dresden, NDR Radiophilharmonie Hannover, Deutsche Kammerphilharmonie Bremen ja Orchester der Deutschen Oper Berlin. Ta töötab dirigentidega nagu Kirill Petrenko, Joana Mallwitz, Omer Meir Wellber, Nil Venditti, Lahav Shani ja Andrew Manze.

Lisaks tavalistele kontsertformaatidele on teda väga huvitanud alternatiivsed ja žanriülesed kunstivormid. Näiteks esines ta näitleja, klarinettisti ja lauljana Henry Purcelli pool-ooperi “Kuningas Arthur” neljaosalises versioonis, mille lavastas duo sweet.milk Staatsschauspiel Hannoveri laval, ning oli üks esinevatest muusikutest Christoph Marthaleri õhtul “Universe, Incomplete” helilooja Charles Ivesi kohta Ruhrtriennale Bochumis 2018. aastal.

Jens Thoben õppis klarnetit Lübeckis Reiner Wehle ja Sabine Meyeri juures ning oli stipendiaat Baieri Raadio Sümfooniaorkestri Akadeemias Lorin Maazeli juures. Teised määravamad õpetajad olid klarinettist Eduard Brunner ja kammermuusikas LaSalle’i kvarteti esimene viiul Walter Levin.

Õpetajana huvitab Jens Thoben väga õppimise neurofüsioloogilised aspektid, vaimse treeningu tehnikad ja holistilised ning funktsionaalsed kehaorienteeritud lähenemised. Ta on Lichtenberger® Helifüsioloogia Rakendamise sertifitseeritud õpetaja. Tema õpilaste hulgas on võitjaid mainekatel konkurssidel nagu Rahvusvaheline Carl Nielseni Konkurss või Saksamaa Muusikavõistlus.