Kommenteeri

Festivali avakontsert juba homme!

Tallinna Kammerorkestri ees soleerib maestro Neeme Järvi juhatusel Berliini Filharmoonikute endine kontsertmeister Kolja Blacher.


Juubilar Neeme Järvi astub dirigendipulti festivali avakontserdil 10. augustil ning juhatab Tallinna Kammerorkestrit. Neeme Järvit seostatakse pigem suurte orkestritega, kuid tegelikult on tal oma märkimisväärne kammerorkestritega. Temagi rajas kunagi Tallinna Kammerorkestri. See pole küll praeguse kammerorkestri õiguslik eelkäija, kuid oli siiski üks oluline kollektiiv Eesti muusikamaastikul. Just sellele laialiläinud kammerorkestrile kirjutas Jaan Rääts kontserdi, mida praegune Tallinna Kammerorkester Neeme Järvi juhatusel mängib. Lisaks tulevad esitusele Mozarti 29. sümfoonia ja Beethoveni viiulikontsert.

Kammerorkestri ees soleerib saksa viiuldaja Kolja Blacher. Juilliardi lõpetanud Blacher on esinenud mitmel pool maailmas ning soleerinud prominentsete orkestrite ees nagu Berliini Filharmoonikud, Münichi Filharmoonikud ja NDR Symphony. Aastail 1993-1999 oli ta Berliini Filharmoonikute kontsertmeister.

Blahceri repertuaar hõlmab klassikalis-romantilisi teoseid ning tänapäevast muusikat viiulile ja orkestrile. Kolja Blacher ei pelga ka eksperimente, nagu tõestab ka hiljutine etteaste kuuekeelsel elektriviiulil. Kuid ka tema tavapärane instrument väärib tähelepanu – tegu on 1730. aasta Stradivariusega.

Paavo Järvi sõnul on Blacher igas muusikavaldkonnas justkui kodus. “Ta on solist, kammermuusik, tal on oma orkester, oma noorteorkester, kus ta on dirigent, mentor ja pedagoog,” loetleb Järvi ja lisab, et Blacher on kõrgesti austatud ja tuntud inimene. Tuntud helilooja Boris Blacheri poeg. Solistikarjääri kõrval on Blacher ka pilliõpetaja ning annab meistrikursusi. Muuhulgas panustab Blacher Paris Play Direct Academy’sse ehk programmi, mis õpetab sooloinstrumentaliste välja ise soleerimise kõrvalt ka orkestrit dirigeerima. Berliinis õpib Blacheri juures alaliselt ka üks eesti noor viiuldaja Robert Traksmann.

Kolja Blacher soleerib Tallinna Kammerorkestri ees 10. augustil kell 20. Kavas Rääts, Mozart ja Beethoven. Dirigeerib Neeme Järvi.  

Lisa kommentaar

Email again: