Politsei- ja Piirivalveorkester on Politsei- ja Piirivalveametit esindav 30-liikmeline professionaalsetest muusikutest koosnev kollektiiv, mis loodi 2010. aastal pärast taasiseseisvumist 1992. aastal asutatud endiste Politseiorkestri ja Eesti Piirivalve Orkestri baasil. Orkestri eelkäijaks on 1928. aastal loodud Tallinna Politseinike Kogu Puhkpilliorkester, mille tegevus peatati 1940. aastal. Orkestri peadirigendid on läbi aegade olnud Johannes Kostabi (1928–1940), Kaido Kodumäe (Politseiorkester 1992–2010) ja major Arvi Miido (Piirivalveorkester ja Politsei- ja Piirivalveorkester 1992–2014). Käesoleval ajal juhivad orkestrit peadirigent Hando Põldmäe ja dirigent Riivo Jõgi. 

PPA orkestri esinemiste ampluaa on lai ja kontserdikalender stiililiselt mitmekülgne, kuhu kuulub esinemisi nii Politsei- ja Piirivalveameti kui riiklikel üritustel, kontserte muusikafestivalidel, kontserdisaalides jm avalikel kui ka kinnistel üritustel. Lisaks täiskoosseisulisele orkestrile on orkestril oma bigbänd, kuhu kuuluvad orkestri jazziarmastajatest muusikud, nt Peedu Kass, Ülo Mälgand, Jaak Oserov, Danel Aljo, Roland Karu, Eno Kollom jpt ning mida juhendab Eesti üks bigbändimuusika eestvedajaid Siim Aimla. Samuti kuuluvad orkestri juurde ka väiksemad instrumentaalansamblid (vaskpillikvintett, puupillikvintett, saksofonikvartett) ning svingbänd.

Koostööd on tehtud enamiku Eesti tuntumate instrumentaal- ja vokaalsolistidega, nt Tõnis Mägi, Ivo Linna, Bonzo, Ott Lepland, Karl-Erik Taukar, Mari Jürjens, Liisi Koikson, Tanel Padar, Gerli Padar, ansamblid Ultima Thule, Metsatöll, Singer Vinger, RAM ja TLÜ meeskoor jpt ning on välja antud hulganisti heliplaate erinevate solistide ja koosseisudega. Orkester on osalenud ka mitmetel muusika- ja tattoo festivalidel väljaspool Eestit, sh Austraalias, Kanadas, Hispaanias, Saksamaal, Soomes, Venemaal, Taanis, Hollandis jm.

Politsei- ja Piirivalveorkestris mängivad: Helge Oserov, Andres Maamees (flöödid); Ivar Säde, Imre Valmis, Katri Kaasik, Indrek Kalbus (klarnetid); Kristjan Kungla (fagott); Kadri Kartašev (oboe); Danel Aljo, Kalev Konsa, Roland Karu, Keio Vutt (saksofonid); Rodion Matvejev, Aivo Aasmaa, Marge Marján (metsasarved); Jaak Oserov, Andres Peetson, Tanel Kuusk, Silver Niinemets (trompetid); Ingvar-Vilmar Leerimaa, Guido Kongas, Kristin Sepp (tromboonid); Kristjan Kõrver (eufoonium); Priit Paabo, Ain Reispuk (tuubad); Eno Kollom, Marko Naissoo (löökpillid); Ülo Mälgand (klaver); Madis Arvisto (kitarr); Peedu Kass (kontrabass). Orkestri dirigent on Riivo Jõgi.

Politsei- ja Piirivalveorkester. Foto: Reelika Riimand