Flötist ja helilooja Monika Mattiesen on pälvinud tähelepanu eelkõige kui nüüdismuusika ja multimediaalse elektroakustilise muusika interpreteerija ja looja ning eesti heliloojate uudisteoste propageerija. Ta on ansambli Küberstuudio asutaja ning selle kunstiline juht ning aktiivne muusikaelu tegelane.
Mattiesen on lõpetanud 1991. aastal Tallinna Konservatooriumi Jaan Õuna flöödiklassis. Magistriõpingud jätkusid Läti Muusikaakadeemias Vilnis Strautinši juhendamisel, mille lõpetas 1993. aastal. Käesoleval ajal õpib Mattiesen Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia doktoriõppes multimeediakompositsiooni erialal. Ta on täiendanud end flöödierialal Rootsi Kuninglikus Muusikaakadeemias.

Mattiesen on osalenud IRCAM/Acanthesi kursuste stipendiaadina elektrokaustilise muusika meistrikursustel aastal 2000 Helsingis ning aastal 2004 Metzis, kus  koostöös prantsuse helilooja Philippe Manouryga kandis Mattiesen ette tema elektroakustilise teose „Jupiter”. 2003. aastal valmistas ta ette Pariisi IRCAMi uurimiskeskuses, seal  resideerunud heliloojate (Philippe Manoury,Ivan Fedele, Kaija Saariaho, Pierre Jodlowski) teoseid. Osalenud Karlheinz Stockhauseni meistrikursustel Kürtenis, kus koostöös heliloojaga on jõudnud tema repertuaari mitmed Stockhauseni elektroakustilised teosed.
Mattiesen on orkestrandina töötanud Eesti Riiklikus Sümfooniaorkestris,Alates 2000. aastast tegutseb ta vabakutselise flöödisolistina ning enda asutatud ansambli Küberstuudio kunstilise juhi ja liikmena ning alates 2005. aastast ka Rahvusvahelise Ny:dismuusika AFEKT(endise nimegaEesti Heliloojate Festivali) kunstilise juhina.
2015 aastal on ta Tartu Ülikoolis nüüdismuusika õppejõud. Kuulub 2007. aastast Eesti Arnold Schönbergi Ühingusse.

M.Mattiesen on soleerinud  Athelas Sinfonietta (Kopenhaagen), ensemble mosaik (Berliin), Stuttgart Vocalsolisten’Tallinna Kammerorkestri, Vantaa Sümfooniaorkestri, Krasnojarski Sümfooniaorkestri, Pärnu Linnaorkestri, Vanemuise Sümfooniaorkestri , XXI Sajandi Orkestri, NYYD Ensemble’i, ,Valgevene Televisiooni ja Raadio Sümfooniaorkestri jt. ees. Ta on teinud koostööd dirigentidega Erki Pehk,Enno Poppe, Risto Joost, Kaisa Roose, Lauri Sirp, Tõnu Kaljuste, Milkk Murdvee jpt.Tema repertuaari kuulub põhiliselt nüüdismuusika, ta on esmaettekandele toonud spetsiaalselt talle kirjutatud uudisteoseid heliloojatelt Jüri Reinvere, Chikako Morishita, Tõnu Kõrvits, Mart Siimer, Toivo Tulev,Galina Grigorjeva, Timo Steiner, Helena Tulve, Mirjam Tally,Liis Viira, Tônis Kaumann, Margo Kõlar.

Heliloojana on Mattiesen komponeerinud peamiselt elektroakustilist muusikat, sh teose „Mandragora”, mis valiti 2007. aastal Eestit esindama Portugalis toimunud rahvusvahelisel heliloojate rostrumil. 2008. valmis Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia tellimusel ooper „DMeeter”, mis esietendus samal aastal Kanuti Gildi Saalis ja mis valiti osalema Rahvusvahelisele Nüüdiskunstide Festivalile NOW. Tema teoseid on esitanud Athelas Sinfonietta, Tallinna Kammerorkester, Eesti Filharmoonia Kammerkoori meeskvartett,Solistide ansambel Kyvski Kamerata, ansambel Una Corda, harfist Gunnhildur Einarsdottir , metsosopran Iris Oja, flötist Leonora Palu, näitlejad Mait Malmsten ja Marius Peterson jpt. 2014. aasta Eesti Muusika Päevadel tuli esiettekandele tema „meng-leng-geleng” lugejale, orkestrile ja live-elektroonikale.

Mattiesen on pälvinud 2008. aastal Eesti Kultuurkapitali Helikunsti Sihtkapitali preemia ooper „DMeeter“ eest. Salvestanud muusikat Eesti Televisioonile ja mitmetele kogumikplaatidele, ilmunud on sooloplaat „Manuscript” (Eesti Raadio, Monika Mattiesen, 2006), kus kõlab eesti heliloojate flöödimuusika. Aastal 2014/2015 oli ta Kultuurkapitali „Ela ja sära” stipendiaat.