Foto: Irene Zandel

Xandi van Dijk (vioola) sündis Kaplinnas muusikute perekonnas, hakkas dirigeerima 14-aastaselt ja oli oma kahekümnendate keskpaigaks juhatanud kõiki suuremaid Lõuna-Aafrika orkestreid. Ta on Spieri Suvefestivalil teinud oma isa, Péter Louis van Dijki ooperi “Earthdiving” esmaettekande, dirigeerinud Mozarti “Die Zauberflöte” William Kentridge’i lavastust Kaplinnas ja Johannesburgis, salvestanud Philip Noyce’i filmihiti “Catch a Fire” soundtrack’i ning toonud Stellenboschi rahvusvahelisel kammermuusika festivalil 2016. aastal esiettekandele Denis Goldbergi ja Matthijs van Dijki “Moments in a Life”. Van Dijk debüteeris Euroopas dirigendina Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri ees 2021. aasta veebruaris ja Saksamaal Müncheni Kammerorkestri ees 2023. aastal, misjärel debüteerib ta ka Austrias Vorarlbergi Sümfooniaorkestriga.

Van Dijki kirg nii dirigeerimise kui kammermuusika vastu viis ta Saksamaale ning alates 2007. aastast on ta rahvusvaheliselt tunnustatud Signum Quarteti liige. Kvartetiga on ta olnud rahvusvaheliste konkursside laureaat ning aastatel 20112013 kuulusid nad programmi BBC Radio 3 New Generation Artists. Kvarteti salvestised on pälvinud ülemaailmset tunnustust. Nende debüütalbum, Schuberti “Aus der Ferne” (Pentatone), mis sisaldab mitmeid Schuberti laulude van Dijki arranžeeringuid, võitis Diapason D’Or’i ja Opus Klassik 2019 auhinna. 2023 ilmub “Lebensmuth”, nende Schuberti-triloogia viimane osa.

Esinemised on viinud Signum Quarteti Carnegie Hallist Amsterdami Concertgebouw’sse, Wigmore Halli, Berliini Filharmooniasse, Aldeburghi muusika- ja kunstifestivalile, d’Aix-en-Provence’i festivalile ja BBC Promsile. Nad on salvestanud plaate Capriccio, harmonia mundi, Sony Classicali ja ECMi jaoks.

Van Dijk on alates 2017. aastast Müncheni Kammerorkestri vioolarühma kontsertmeister. Ta on nõutud solist ja külalissolist ning esineb regulaarselt Deutsche Kammerphilharmonie Bremeni, Frankfurdi Raadio Sümfooniaorkestri, Orchestre de chambre de Paris’ ja Eesti Festivaliorkestriga jt.

Van Dijk on nõutud ka pedagoogina, oktoobris 2023 hakkas ta pidama Darmstadti Akademie für Tonkunsti vioola- ja kammermuusika õppejõu ametit.