Florian DONDERER  (s 1969, viiul, Eesti Festivaliorkestri kontsertmeister)

Viiuldaja Florian Donderer, keda kiidetakse tema mängu “erakordse ilu, hingematva tehnika ja šokeeriva intensiivsuse” eest, on üks huvitavamaid oma põlvkonna muusikuid. Ta on mitmekülgne, teda hinnatakse nii kammermuusiku, solisti, kontsertmeistri kui ka dirigendina, ja ta teeb koostööd selliste väljapaistvate muusikutega nagu Paavo Järvi, Viktoria Mullova, Elisabeth Leonskaja, Steven Isserlis, Alexander Lonquich, Matthias Görne ning tema abikaasa ja abikaasa vend Tanja ja Christian Tetzlaff. Ta mängib esimest viiulit Signum Quartetis, mis on üks tänapäeva eksperimentaalsemaid ja silmapaistvamaid keelpillikvartette. Kontserdid Signum Quartetiga on viinud teda rahvusvahelistele lavadele alates Pierre Boulezi saalist Berliinis ja Hamburgi Elbphilharmoniest kuni Londoni Wigmore Halli ja Amsterdami Concertgebouw’ni. Tänavust debüüti New Yorgi Carnegie Hallis on ajakirjandus nimetanud üheks hooaja tipphetkeks.

Florian Dondereri teatakse eriti sellise kunstilise juhina, kes juhatab orkestreid kontsertmeistri kohalt. Ta oli pikka aega maailma ühe juhtiva kammerorkestri, Deutsche Kammerphilharmonie Bremeni kontsertmeister ning tal oli oluline roll selle orkestri ühe tunnusjoone ilma dirigendita mängu määratlemisel. Tipporkestrid nagu Iiri Kammerorkester, Šoti Kammerorkester, Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Baseli Kammerorkester, Norra Kammerorkester, Sinfonietta Rīga, Tallinna Kammerorkester ja Camerata Bern kutsuvad teda juhatama ja soleerima. Donderer on Saksamaa ühe kõige kauem tegutsenud kammermuusikafestivali Rottweili muusikafestivali kunstiline juht. Koos abikaasa Tanja Tetzlaffiga kureerib ta Sendesaal Bremenis kammermuusikasarja.

Ta oli Hanze rakenduskõrgkoolis Groningenis professor ja annab regulaarselt meistriklasse, õpetades viiulit, kammermuusikat ja orkestrimängu, näiteks Zürichi Kunstide Kõrgkoolis, Iiri Kuninglikus Muusikaakadeemias Dublinis, Baseli Muusikaakadeemias, Jāzeps Vītolsi Läti Muusikaakadeemias ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias.

Florian mängib Saksa viiulimeistri Peter Greineri 2003. aastal ehitatud viiulil ja kasutab Nico Plogi (Antwerpen) poognaid.

www.floriandonderer.de

BREMEN, 05.11.2015, Florian Donderer leitet Generalprobe in der Glocke © Joerg Sarbach J o e r g S a r b a c h, G o t h a e r S t r. 55, 2 8 2 1 5 B r e m e n, Tel. 0421- 35 24 16, mobil 0171 – 834 85 85, joerg@foto-sarbach.de IBAN DE91 0090 0280 6941 00