Foto: Jennifer Taylor


Kanada Juno auhinna võitnud tšellist Amanda Forsythi peetakse nii kolleegide kui ka kriitikute seas üheks kõige dünaamilisemaks tšellistiks tänapäeva kontserdilavadel. Kirjeldades hiljutist esinemist, kiidab California Ventura County Star: “Forsythi kätes oli see puhas maagia.” Ta on saavutanud rahvusvahelise maine esmaklassilise soolo- ja kammermuusikuna ning varem vaimustanud publikut nii Calgary Filharmoonia kui ka Kanada Rahvusliku Kunstide Keskuse orkestrite juhtivtšellistina. Tema intensiivne kõlavärving, erakordne muusikaline väljendusoskus ja kirg meenutavad tšelliste möödunud aegadest. Ta võlub publikut igas fraasis.

Amanda Forsyth on olnud soolokontsertmeistrina rahvusvahelistel turneedel koos Royal Philharmonic, English Chamber Orchestra, Seoul Philharmonic ja Israel Philharmonic orkestritega. Muu hulgas on ta esinenud välismaal koos Orchestra Radio de France, Gulbenkiani orkestriga Lissabonis, Calgary Filharmoonia, Toronto Sümfooniaorkestri, Kanada Rahvusliku Kunstide Keskuse orkestri, Vancouveri Sümfooniaorkestri, Luxembourg Philharmonic, Gyeonggi Filharmoonia, Teatro San Carlo ja Seoul Philharmonicuga. Ta on mitmel korral esinenud turneedel ja St. Peterburis Marinsky orkestri juhatusel Valery Gergievi dirigeerimisel. Tema Los Angeles Philharmonicu debüütkontserti juhatas Zubin Mehta ning Amanda Forsyth tegi oma esimese etteaste Carnegie Hallis Iisraeli Filharmooniaorkestriga.

Zukerman Chamber Playersi asutajaliikmena on Amanda Forsyth esinenud Saksamaal, Iisraelis, Soomes, Hollandis, Šveitsis, Uus-Meremaal ja Türgis ning linnades nagu London, Viin, Pariis, Budapest, Belgrad, Sofia, Bukarest, Dubrovnik, Varssavi, Moskva ja Barcelona. Zukerman Trio tšellistina on ta esinenud kuuel kontinendil ja osalenud mainekates muusikafestivalides nagu Edinburghi festival, Miyazaki festival, Verbieri festival, BBC Proms, Tanglewood, Ravinia, St. Peterburi kevadfestival, White Nights festival, La Jolla SummerFest ja Aspen. Tema praegune hooaeg hõlmab esinemisi koosseisuga Chamber Music Sedona, 92nd Street Y New Yorgis, Detroit Chamber Music Society, Music Institute of Chicago, Savannah Music Festival, Verbieri festival ja Tsinandalli festival.

Ta alustas 2019-2020 hooaega esinedes Malcolm Forsythi kirjutatud tšellokontserdiga “Electra Rising”. Amanda Forsyth tõi Avner Dorman’i talle ja viiuldaja Pinchas Zukermanile kirjutatud topeltkontserdi Ottawasse esinedes Kanada Rahvusliku Kunstide Keskuse orkestriga ja Tel Avivisse Iisraeli Filharmooniaorkestriga, pärast teose maailmaesiettekandeid Adelaide Sümfoonia ja Bostoni Sümfooniaorkestritega. Samal hooajal esines ta veel koos Lincoln’s Symphony, Fort Wayne Filharmoonikute, IRIS Orchestra, Royal Philharmonic, Poola Sümfooniaorkestri, Prague Filharmooniaorkestri ja Dallase sümfooniaorkestriga. Veel kavas USA tuur külalisena Jerusalem Quartetiga, kus nad pakuvad seksteti repertuaari koos Pinchas Zukermaniga.

Amanda Forsyth on salvestanud plaadifirmadele Sony Classics, Naxos, Altara, Fanfare, ProArte ja CBC. Tema salvestus Schuberti “Trout” kvintetist koos Zukerman Chamber Playersi ja Yefim Bronfmaniga ilmus Sonylt 2008. aastal. Tema viimane plaadisalvestis sisaldab Brahmsi topeltkontserti koos Pinchas Zukermani ja Kanada Rahvusliku Kunstide Keskuse orkestriga, mille andis välja Analekta Records.

Sündinud Lõuna-Aafrikas emigreerus Amanda Forsyth lapsena Kanadasse ja hakkas tšellot mängima kolmeaastaselt. Ta sai Londonis William Pleethi õpilaseks ja lõpetas hiljem õpingud Juilliardi koolis Harvey Shapiro juhendamisel. Tema pill on haruldane 1699. aasta Carlo Giuseppe Testore tšello.

“…imeline väljendusrikkus, mis muretult voolas tema poogna ja käte alt, Forsyth oli kuulamiseks tõeline nauding” – Ventura County Star

“Selle topeltkontserdiga on tabatud naelapea pihta – see on piiranguteta, võimas ja tsunamilik esituses, samal ajal sillerdades ainulaadsete meloodiliste joontega” – The Whole Note

“Proua Forsyth … alustas finaali täpselt õige tempoga, kerguse puudutusega, rikkaliku tooni ja elegantse fraseeringuga” – Classical Source

“Amanda Forsyth toob esile kirglikkuse ja vormistatud tehnikaga tšellisti” – Limelight Magazine

“Forsyth on julge esineja – ta ei tee “ettevaatlikku” – ja see oli hiilgav” – Commercial Appeal Memphis

“Ta valitseb tummiselt poleeritud kõlavärvingut ja võimsat tehnikat” – South Florida Classical Review